NOWE MOŻLIWOŚCI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ !!!

Aktualnie osoby z niepełnosprawnością nie mają zapewnionej dostatecznej dostępności do technologii wspomagających, zwłaszcza do wysoko zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym mogą zwiększyć swoje szanse na niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach,
na równi z innymi osobami.

Odpowiedzią na ich potrzeby jest wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki jej powstaniu istnieje możliwość wystąpienia o wypożyczenie potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu technologii wspomagających czy urządzeń, które trudno zakupić samemu nawet ze względu na ich wysoki koszt. Osoby zainteresowane mają możliwość konsultacji z doradcą PFRON lub pracownikiem Ośrodka Wsparcia i Testów, którzy pomogą w doborze najlepszego rozwiązania. Dodatkowo jest możliwość sprawdzenia (przetestowania), czy konkretna technologia wspomagająca zaspokoi potrzeby osoby zainteresowanej.
Wypożyczalnia jest wyposażona w technologie wspomagające dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Proces składania wniosków odbywa się poprzez wypełnienia formularza elektronicznego w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).

Sprzęt może wypożyczyć osoba, która:

  • ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
  • w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.

Warunkiem wypożyczenia technologii wspomagającej jest zawarcie przez wnioskodawcę z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) umowy wypożyczenia oraz wpłacenie jednorazowej kaucji zwrotnej w wysokości 2% ceny zakupu danej technologii.

Umowa wypożyczenia technologii wspomagającej zawierana jest z wnioskodawcą na jeden rok albo na okres krótszy wynikający z okresu ważności orzeczenia. Umowa może ulec przedłużeniu na kolejny rok: warunkiem przedłużenia umowy jest zgłoszenie przez wypożyczającego chęci jej kontynuowania poprzez system SOW, nie później niż na miesiąc przed datą wygaśnięcia umowy.

 

SZCZEGÓŁOWE ZESTAWIENIE SPRZĘTU DOSTEPNEGO W WYPOYCZALNI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ ZNAJDUJE SIĘ W LINKU

 

OŚRODEK WSPARCIA I TESTÓW W BYDGOSZCZY UDZIELA SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI !!!

 

Wykaz dostępnych technologii wspomagających dostępnych do testowania w OWiT Bydgoszcz:

 

MÓWIK – oprogramowanie do komunikacji wspomagającej i alternatywnej

Oprogramowanie, wyposażone w polską syntezę mowy kobiecą i męską oraz 12000 symboli. Jest przeznaczone dla osób w różnym wieku, głównie z afazją, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, dysartrią itp., które nie mogą się porozumiewać mową w sposób zrozumiały dla innych. Ma możliwość dostosowania interfejsu do różnych upośledzeń, niepełnosprawności ruchowej, wieku i płci. Użytkownik może robić i wstawiać własne zdjęcia, grafiki i obrazy z Internetu, tworzyć z symboli całe zdania i wypowiedzi, które są odczytywane przez syntezę mowy. Istnieje możliwość dopasowania obsługi Oprogramowania w tablecie dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które nie mogą wskazywać symboli bezpośrednio palcem.

GRID 3 – oprogramowanie wspierające komunikację

Proste w obsłudze, posiadające nowoczesny interfejs  oprogramowanie wspomagające komunikację alternatywną, pozwalające na komunikację za pomocą symboli, tekstu lub symboli i tekstu, a także syntezatora. Posiada szereg funkcji ułatwiających obsługę komputera oraz umożliwiających sterowanie urządzeniami otoczenia takimi jak np. telewizor, telefon. Grid 3 zawiera ponadto bogaty pakiet gotowych plansz oraz wiele zasobów wspomagających interaktywną naukę. Program można obsługiwać za pomocą różnych metod dostępu począwszy od przycisków, po ekrany dotykowe, joysticki i sterowanie wzrokiem, dzięki czemu osoby o różnym stopniu niepełnosprawności ruchowej zyskują pełny dostęp do aplikacji komputera i tabletu. Przeznaczone jest zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci z różną niepełnosprawnością.

GRID for iPad

Aplikacja przeznaczona na urządzenia z systemem iOS wspomagająca komunikację alternatywną, która pozwala wypowiadać się każdej osobie z problemami w komunikacji. To kompleksowe rozwiązanie AAC gwarantuje stałą możliwość komunikacji z użyciem symboli i tekstu. Oprogramowanie przeznaczone jest dla każdego, kto potrzebuje wsparcia w komunikacji szczególnie dla osób z: SLA, autyzmem, MPDz, Zespołem Downa, specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dla osób po udarach, z afazją.

BoardMaker 7 – oprogramowanie wspierające komunikację

Program do komunikacji alternatywnej i wspierającej, który ma na celu niesienie pomocy w pracy  z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Pomaga w nawiązywaniu komunikacji z osobami niemówiącymi oraz rozwijanie umiejętności posługiwania się symbolami, czytania, pisania osób w każdym wieku. Narzędzie to służy np. do tworzenia książek komunikacyjnych, czy opracowywania planów dnia, tablic, kart pracy itp. Jego zaletą jest: zbiór ponad 45000 symboli PCS (Picture Communication Symbols) (zarówno czarno-białych, jak i kolorowych) oraz możliwość tworzenia i dodawania do bazy własnych symboli. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można zaprojektować własne karty lub tablice komunikacyjne.

TOBI Eye Tracker PCEye 5 – urządzenie do sterowania komputerem przy użyciu oczu

Przeznaczone dla osób, które z różnych względów nie mogą korzystać z rąk w celu obsługi komputera (np. dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, zanikiem mięśni, uszkodzeniem rdzenia kręgowego, stwardnieniem zanikowym bocznym, chorobami neurologicznymi i neurodegeneracyjnymi). Zapewnia osobom niepełnosprawnym samodzielne korzystanie z komputera, w tym możliwość nauki, rozrywki, korzystania z portali społecznościowych  czy obsługi poczty e-mail. Urządzenie współpracuje z z większością tabletów, laptopów, monitorów stacjonarnych z systemem Windows z ekranem o przekątnej do 27 cali.

Brailliant BI 40X – linijka brajlowska

Najnowszy model wyświetlacza brajlowskiego znanej i cenionej firmy HumanWare. Nowe funkcje obejmują możliwość stabilnego połączenia Bluetooth nawet z pięcioma urządzeniami w tym samym czasie np. telefon/komputer, czytnik książek, kalkulator, zegar, Wi-Fi. Jest nowoczesny, kompaktowy, lekki, a mimo wszystko solidny i wytrzymały na wstrząsy. Precyzję i sprawność nowego Brailliant’a zapewniają przyciski, które zapewniają optymalne wykorzystanie palców dla precyzyjnej obsługi. Ich układ ułatwia nawigację w odtwarzaniu wszystkich standardowych kombinacji klawiszowych, a użytkownik ma doskonałą kontrolę czytania ekranu bez zdejmowania rąk z urządzenia.

MagniLink MLVBASIC-S24-TTS – powiększalnik stacjonarny

Powiększalnik stacjonarny wyposażony w funkcję odczytywania tekstu na głos. MagniLink Vision wyróżnia się prostą obsługą i wysoką jakością wykonania. Urządzenie jest wyposażone w ruchomy pulpit, umożliwia wysoko-kontrastowe wyświetlanie tekstu powiększonego nawet do 90x oraz odczyt w języku polskim za pomocą syntezatora mowy. Urządzenie jest dostępne z prostym, pięcio-przyciskowym panelem sterowania umożliwiającym zapisywanie przeskanowanego tekstu do nośników zewnętrznych.

RUBY 7 HD – lupa elektroniczna

Przenośna lupa elektroniczna z 7-calowym ekranem, oferująca 24-krotne powiększenie. Ruby 7 HD jest lupą niezwykle prostą w obsłudze. Wygodna, wbudowana podstawka umożliwia czytanie książek, gazet i czasopism. Unikatowa, obrotowa  kamera PivotCam ™ udostępnia oglądanie obiektów z bliska, z pewnego oddalenia, a także podgląd na twarz użytkownika, tzw. lustrzane odbicie. Wyposażono ją w siedem dobrze wyczuwalnych, wygodnych, dużych przycisków – zielono-żółty przycisk zasilania, niebieski przycisk następnego trybu koloru, niebieski przycisk poprzedniego trybu koloru, czerwony przycisk zamrażania ekranu (stopklatka), żółty przycisk zwiększania poziomu powiększenia, czarny, okrągły przycisk przewijania – w górę, w dół, w lewo, w prawo, żółty przycisk zmniejszania poziomu powiększenia.

RUBY XL HD – lupa elektroniczna

Lupa elektroniczna bardzo cienka i niewielkich rozmiarów, z 5-calowym monitorem, który pozwala na wydobywanie z obrazów najmniejszych nawet szczegółów. Wygodny, dwupozycyjny uchwyt zapewnia komfortowe czytanie zarówno książek, gazet, czasopism, jak też  etykiet na puszkach czy butelkach. Ruby XL HD wyposażono w sześć dobrze wyczuwalnych, wygodnych, dużych przycisków – niebieski przycisk następnego trybu koloru, niebieski przycisk poprzedniego trybu koloru, zielono-żółty przycisk zasilania, żółty przycisk zwiększania poziomu powiększenia, żółty przycisk zmniejszania poziomu powiększenia i czerwony przycisk zamrażania ekranu (stopklatka). Stopklatkę wyposażono w przydatną funkcję regulowanego powiększenia, wewnętrzna pamięć lupy umożliwia przechowywanie 80 obrazów. Możliwe jest wysyłanie zachowanych obrazów do komputera poprzez port USB. 20 trybów kolorów o wysokim kontraście umożliwia dobranie trybu odpowiedniego dla użytkownika.

Phonak Roger Clip-on Mic + NeckLoop – system wspomagający słyszenie

Roger Clip-On to dyskretny i lekki  mikrofon do rozmowy z partnerem, umożliwiający najwyższą w branży jakość słyszenia w hałasie i z odległości, który bezprzewodowo przesyła dźwięk do aparatów słuchowych użytkownika. Z mikrofonu Roger Clip-On korzysta się z miniaturowymi odbiornikami Roger, które można podłączyć w sposób bezpośredni do praktycznie każdego aparatu słuchowego i implantu ślimakowego.

Roger NeckLoop to uniwersalny odbiornik, który jest kompatybilny ze wszystkimi aparatami słuchowymi i implantami ślimakowymi wyposażonymi w cewkę indukcyjną.

EduMic, 2.4 G Oticon – urządzenie wspomagające słyszenie

EduMic to uniwersalne akcesorium do aparatów słuchowych. W trybie zdalnego mikrofonu pomaga słyszeć mowę w sytuacjach, kiedy przeszkodę stanowią odległość lub hałas np. w sali lekcyjnej, w pracy, podczas uprawiania sportów itp. EduMic można też podłączać do innych urządzeń przez standardowe gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, aby bezprzewodowo przesyłać dźwięk do aparatów słuchowych Oticon z techniką Bluetooth. EduMic odbiera również sygnał audio z systemów pętli indukcyjnych w miejscach użyteczności publicznej.

 
Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy nr 3
ul. Graniczna 12    85-201 Bydgoszcz
tel. 696 087 404
owit.bydgoszcz@gmail.com
Skip to content